Te diety nie działają! 5 metod odchudzania, których lepiej nie próbuj

diety-ktore-nie-dzialajaChcesz szybko schudnąć, więc sięgasz po jedną z diet odchudzających, które obiecują błyskawiczną utratę zbędnych kilogramów. Jesteś gotowa na wyrzeczenia, skrupulatnie przestrzegasz planu dietetycznego. Efekt? Nie tylko nie chudniesz, ale jeszcze przybierasz na wadze.

Nie ma jednej diety odchudzającej dobrej dla wszystkich. Są jednak diety, o których śmiało można powiedzieć, że każdemu zaszkodzą. Oto 5 popularnych metod odchudzania, które – wbrew obietnicom ich twórców – nie działają.

Dieta 1000 kcal. Wydaje się banalnie prosta: jesz, co chcesz, byle nie przekroczyć 1000 kcal dziennie. Ułatwieniem mają być specjalne kalkulatory pozwalające obliczyć kaloryczność pożywienia. Dlaczego nie działa? 1000 kcal jest wyjątkowo niskokaloryczna, przez co prowadzi do szybkiej utraty masy ciała, ale z równie szybki efektem jo-jo. Drastyczne obniżenie dziennego bilansu energetycznego prowadzi do spowolnienia metabolizmu, co utrudnia skuteczną walkę ze zbędnymi kilogramami. Dieta 1000 kcal może też prowadzić do poważnego osłabienia organizmu i negatywnie odbić się na stanie włosów i paznokci.

Dieta kopenhaska. 13 dni odżywiania się zgodnie z rozpisanym schematem. Dzień zaczyna się od kawy, w jadłospisie znajdują się jajka, grillowane mięso i niewielka ilość warzyw. Trzy posiłki dziennie dostarczają niewielu kalorii, więc rzeczywiście w ciągu 13 dni można zaobserwować spadek masy ciała. Dlaczego nie działa? Spadek masy ciała wiąże się przede wszystkim z utratą wody i ubytkiem masy mięśniowej. Mała liczba kalorii dostarczanych dziennie sprawia, że tempo przemiany materii maleje. Efektem może być gwałtowny efekt jo jo po zakończeniu diety. Dodatkowo dieta kopenhaska jest sprzeczna z zasadami zdrowego żywienia: tylko trzy posiłki, zastąpienie śniadania kawą, mało warzyw. Do skutków ubocznych należą też zaparcia, bóle głowy i problemy z koncentracją.

Głodówka. Nic nie jeść, pić tylko wodę, ewentualnie soki i zioła. Krótkotrwałe głodówki istotnie uważane są za korzystne dla zdrowia, ale mają działanie detoksy kujące, nie odchudzające. Powinny być stosowane z umiarem i po konsultacji z lekarzem. Dlaczego nie działa? W czasie dłuższej głodówki tracisz głównie wodę, rozregulowujesz też procesy trawienne. Niedostarczanie odpowiednich składników odżywczych osłabia organizm, może dojść nawet do omdleń. Utracone podczas głodówki kilogramy wracają szybko po zakończeniu diety.

Dieta baletnicy. Robi furorę wśród modelek, bo pozwala błyskawicznie stracić na wadze. Dwa dni picia tylko wody i kawy, później dwa dni jogurtowe, dwa dni jedzenia ziemniaków i dni z zielonymi warzywami.  Dlaczego nie działa? To połączenie głodówki i monodiety opartej na wybranym składniku z drastycznie ograniczoną liczbą dostarczanych kalorii. Rozregulowuje metabolizm, nie dostarcza odpowiedniej liczby składników odżywczych, powoduje osłabienie. Skutkiem ubocznym mogą być napady głodu po zakończeniu diety, a w konsekwencji efekt jo jo.

Dieta Dukana. Niezwykle modna dieta wysokobiałkowa. Cieszy się popularnością, bo nie trzeba liczyć kalorii – wystarczy wybierać wskazane w diecie produkty. Białko sprawia, że nie ma też problemów z uczuciem głodu. Dlaczego nie działa? Nie ma jednoznacznych dowodów na to, że Dieta Dukana powoduje trwały ubytek masy ciała. Ma natomiast wiele skutków ubocznych. Taka ilość białka, przy znaczącym ograniczeniu węglowodanów działa obciążająco dla nerek, negatywnie wpływa też na układ trawienia.

Jak więc wybrać właściwą dietę odchudzającą? Przede wszystkim trzeba pamiętać, że skuteczne odchudzanie nie zajmuje tygodnia czy dwóch i opiera się na trwałej zmianie nawyków żywieniowych i różnorodnym, zbilansowanym jadłospisie. Jeśli autorzy diety obiecują błyskawiczne efekty lub opierają jadłospis na kilku ściśle określonych produktach, lepiej trzymać się od ich pomysłów z daleka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.