Paznokcie ma każdy, lecz nie każdy posiada zdrowe paznokcie. Nie u każdego są też one należycie zadbane. Szczególnie nieestetycznie wyglądają wtedy, gdy są długie i posiadają na końcu ciemną obwódkę świadczącą o brudzie znajdującym się pod paznokciami. Lecz na szczęście zdecydowana większość ludzi posiada czyste paznokcie.
Paznokcie są wytworem naskórka, rogową osłoną i pełnią funkcję ochronną i obronną. Nie dopuszczają do tego, aby na nasze paznokcie miały wpływ szkodliwe czynniki mechaniczne. Ich budulcem podobnie, jak i budulcem włosów jest keratyna. Keratyna jest nierozpuszczalną w wodzie grupą białek wytwarzanych w procesie keratynizacji. Keratyna jest białkiem o wysokiej odporności na czynniki fizyczne i chemiczne.
O paznokcie tak, jako o inne części ciała trzeba dbać na bieżąco. Tym bardziej, że paznokcie u rąk rosną około 0,15 mm. na dobę, lecz u nóg na szczęście dwa razy wolniej. Paznokcie wyrastają z macierzy i rosnąc przylegają do łożyska. Zbudowane są z blaszki grzbietowej i blaszki podeszwowej.
Paznokcie i bakterie
Paznokcie z racji swojego umiejscowienia narażone są na bakterie. Bakterie, które dostały się pod paznokcie mogą doprowadzić do stanów zapalnych. Podczas urazu paznokcia bakterie wnikają pod płytkę paznokciową, a następnie rozmnażają się i wywołują zapalenie. I tak na przykład zanokcicę mogą wywołać bakterie gronkowca, paciorkowca lub pałeczki ropy błękitnej. Zmiany chorobowe w obrębie paznokcia charakteryzują się obrzękiem, bólem i zaczerwienieniem. Może też dojść do powstania treści ropnej. W przypadku zapalenia pod płytką paznokcia może dojść do jego wysadzania lub zniekształcenia. Aby zapobiec dalszemu rozwijaniu się choroby konieczna jest wizyta u lekarza, gdyż w wielu przypadkach pomóc mogą tylko antybiotyki. A czasem nawet zabieg chirurgiczny polegający na całkowitym usunięciu paznokcia, albo tylko na nacięciu i drenażu w miejscu zapalnym.
Grzybica paznokci
Grzybicą bardzo łatwo się zarazić. Jest bardzo częstym przypadkiem zakażeniem paznokci i nie tylko paznokci. Może dotknąć każdego niezależnie od płci i wieku, lecz nie da się ukryć, że zachorowania mają tendencję wzrostową wraz z wiekiem. Paznokcie sięgają do 40% wszystkich dolegliwości grzybiczych. Grzybica paznokci następuje w wyniku zakażenia płytki paznokci grzybami chorobotwórczymi zwanymi dermatofitami. Grzybica paznokci jest to dolegliwość zakaźna wywołana przez grzyby chorobotwórcze należące do około dwustu gatunków. Choroba grzybicza atakuje głównie skórę gładką, jak i owłosioną. Może zaatakować nie tylko paznokcie i włosy, lecz również narządy wewnętrzne lub błony śluzowe. Grzybica częściej niż u rąk atakuje paznokcie u nóg, bo aż w 80%. Objawia się to zmianą w obrębie brzegów paznokcia, a potem dochodzi do zajęcia całego łożyska. Po czym następuje odbarwienie i odkształcenie paznokcia.
Leczenie medyczne dolegliwości
Najlepszym wyjściem po zaobserwowaniu takiego zdarzenia będzie udanie się do lekarza dermatologa. Posiadając taką dolegliwość trzeba nastawić się na długie leczenie, gdyż grzyby są bardzo oporne i łatwo nie odpuszczają. Poza tym nie we wszystkich przypadkach udaje się opanować chorobę grzybiczą paznokci. Udaje się to tylko w 50% przypadków. Pozostali pacjenci chcąc pozbyć się dolegliwości muszą zdecydować się na całościowe usunięcie płytki paznokciowej.
Leczenie domowe
Niewielkie zmiany grzybicze umiejscowione na powierzchni paznokcia można leczyć samodzielnie poprzez dostępne w aptekach środki, jakimi są maści, płyny, żele, kremy, lakiery, serum przeciwgrzybicze do paznokci. Wszystkie preparaty należy używać przez okres kilku lub nawet kilkunastu miesięcy. Trzeba koniecznie pamiętać też o tym, aby regularnie skracać, podcinać i czyścić paznokcie.