Jak szybko schudnąć?

szybkie-odchudzanieSzybie odchudzanie jest banalnie proste. Zastanawiasz się, w czym tkwi haczyk? I słusznie! Bo szybkie odchudzanie to nic trudnego, natomiast zdecydowanie trudniejsze jest schudnięcie szybko i trwale, bez efektu jo-jo. Ale i na to są sposoby!

Jest tylko jedna metoda pozwalająca na skuteczną utratę masy ciała. To wypracowanie ujemnego bilansu energetycznego. Co to oznacza? Mówiąc najprościej, musisz zużywać więcej kalorii, niż przyjmujesz ich z pożywieniem. Możesz to osiągnąć na dwa sposoby: zmniejszyć liczbę zjadanych kalorii, albo zwiększyć ich spalanie. Która metoda jest lepsza? Dietetycy są w tej kwestii zgodni: aby schudnąć szybko i skutecznie musisz obie te metody połączyć. Dopóki nikt nie wymyśli magicznej pigułki odchudzającej (na co się niestety nie zanosi) jedyną receptą na sukces jest dieta + aktywność fizyczna.

Jaka dieta sprzyja szybkiemu odchudzaniu?

Jeśli w tym momencie przyszła Ci do głowy głodówka, dieta Dukana lub inna modna metoda żywieniowa, zapomnij o tym jak najszybciej. Korzystając z dostępnych w Internecie kalkulatorów zapotrzebowania energetycznego, oblicz ile powinnaś zjadać, uwzględniając Twoją masę ciała, wiek i tryb życia. Teraz zmniejsz tę wartość o 20 procent. To Twój dzienny limit kalorii.

Jednak kalorie to nie wszystko, bo taką dzienny limit możesz zrealizować, zjadając dwa bardzo kaloryczne batoniki lub kilka pełnowartościowych posiłków. Co zatem jeść, żeby szybko schudnąć?

  • Postaw na produkty podkręcające metabolizm. Twoi sprzymierzeńcy w walce ze zbędnymi kilogramami to papryczka chili (zawiera kapsaicynę, która przyspiesza przemianę materii), grapefruity (pogromcy tłuszczu i bomba witaminowa), imbir (poprawia trawienie i spala tkankę tłuszczową).
  • Pij zieloną i czerwoną herbatę, które poprawiają trawienie i mają działanie oczyszczające. Sięgaj też po kawę (uwaga: bez mleka i cukru!) – ma niewiele kalorii, a dzięki zawartości kofeiny poprawia metabolizm.
  • Jedz produkty zawierające błonnik, który pęczniejąc w żołądku, daje uczucie sytości, co sprzyja zapanowaniu nad nadmiernym apetytem.
  • Jedz dużo warzyw, owoce ogranicz do jednej porcji dziennie, bo choć zawierają dużo cennych składników, mają też sporo cukru.

Jak ćwiczyć, żeby szybko schudnąć?

Na to pytanie odpowiedź jest jedna: regularnie. Jeśli masz słabą kondycję i do tej pory niczego nie trenowałaś, zacznij od codziennych spacerów. Pół godziny energicznego marszu pozwoli Ci spalić ok. 150 kcal. Z czasem warto postawić na bardziej zróżnicowane ćwiczenia: siłownia, zajęcia fitness czy pływanie co drugi dzień pozwolą skutecznie spalać tkankę tłuszczową. Pamiętaj o dniach wolnych – brak regeneracji zamiast wyrzeźbionej sylwetki może przynieść bolesną kontuzję.

Oczywiście nie oznacza to, że w dni bez treningu możesz wylegiwać się na kanapie. Staraj się wplatać aktywność fizyczną w swoje codzienne zajęcia. Zastąp windę chodzeniem po schodach, wysiądź przystanek wcześniej i przespaceruj się do domu, a przy ładnej pogodzie może zdecydujesz się zostawić samochód w garażu i wsiąść  na rower.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.