Jakie witaminy na oczy?

Jakie witaminy na oczy to bardzo zasadne pytanie. Mimo, że na wiele czynników zewnętrznych nie mamy wpływu to odpowiednia dieta i dbanie o poziom konkretnych składników w organizmie będzie wpływało na dbanie o oczy i wzrok. Witaminy i minerały są bowiem w stanie zapewniać ochronę oczu przed różnymi czynnikami zewnętrznymi i jak najbardziej warto się zainteresować ich spożywaniem.

Dieta pomaga w zachowaniu świetnego wzroku

Odpowiednia dieta może być bardzo pomocna w utrzymaniu dobrego wzroku. Prezentujemy jakie witaminy na oczy mają zbawienny wpływ.

Najbardziej znana ze swojego zbawiennego wpływu na wzrok jest witamina A. Niedobory tej witaminy mogą prowadzić do rozwoju kurzej ślepoty, zespołu suchego oka, a w niektórych przypadkach nawet do ślepoty. Witamina A jest dostępna w bardzo wielu produktach i można łatwo dostarczyć ją do swojego organizmu w odpowiednich ilościach.

Ważna dla prawidłowego funkcjonowania wzroku jest również witamina C, która chroni przed zaćmą. Witamina ta jest antyoksydantem, który neutralizuje wolne rodniki, które powstają na skutek promieniowania słonecznego. Niedobory tej witaminy mogą skutkować wylewami i krwotokami podspojówkowymi, które mogą uszkadzać wzrok.

Zadając sobie pytanie jakie witaminy na oczy nie można również zapominać o witaminie E, która zapewnia ochronę wzroku. Dodatkowo witamina ta przekłada się na opóźnianie procesów starzenia oraz chroni naczynia krwionośne.

Na wzrok pozytywnie oddziałuje także witamina D. Szczególnie w Polsce wiele osób cierpi na jej niedobory z uwagi na zbyt niską ekspozycję na słońce. Niedobory witaminy D mogą prowadzić do rozwoju krótkowzroczności oraz zaćmy. W efekcie jej suplementowanie ma bardzo duże znaczenie i wpływa na lepsze widzenie.

Również witaminy z grupy B, które odpowiadają za prawidłowe działanie układu nerwowego są bardzo istotne w kontekście wzroku. Szczególnie ważne są tutaj witaminy B1, B2 oraz B6. Witaminy z grupy B można znaleźć przede wszystkim w roślinach strączkowych, zbożu, mleku, kapuście oraz marchwi.

Co jeszcze wpływa na lepszy wzrok?

Witaminy to jednak nie wszystko w kontekście dobrego widzenia. Bardzo ważne są także tłuszcze. Szczególnie polecane są kwasy tłuszczowe omega-3. Zapewniają one dobrą ochronę dla oczu i są w stanie zapobiegać pojawianiu się wielu schorzeń.

Jeżeli chodzi o minerały to największe znaczenie mają selen, cynko raz miedź.

Dieta ma ogromne znaczenie dla dobrego wzroku

Osoby, które chcą cieszyć się świetnym wzrokiem przez wiele lat powinny jak najbardziej zastanowić się nad wprowadzeniem do swojej diety odpowiednich witamin, gdyż będzie to dawało bardzo dobre rezultaty i będzie prowadziło do wielu korzyści z takiego działania. Odpowiednia dieta nie jest w stanie ochronić przed wszystkich schorzeniami, ale stanowi bardzo ważny element profilaktyki. Można w ten sposób opóźnić proces starzenia i utraty wzroku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.