Kwas alfa-liponowy – czy warto go stosować?

Kwas alfa-liponowy – czy warto go stosować?

Intensywnie się odchudzasz lub po prostu dbasz o formę i czujesz, że przydałoby Ci się wsparcie z zewnątrz? Zastanawiasz się co wybrać spośród wielu aptecznych specyfików? Kwas alfa-liponowy będzie zdecydowanie świetnym wyborem! Dowiedz się dlaczego.

Czym właściwie jest ten kwas?

Kwas alfa-liponowy (a w skrócie po prostu ALA) zaliczany jest do grupy suplementów diety. Wykazuje bardzo wszechstronne działanie, jednocześnie nie wykazując praktycznie żadnych skutków ubocznych – zdarzają się one naprawdę niezmiernie rzadko. W ludzkim organizmie jest syntetyzowany w znikomych ilościach, stąd, aby móc czerpać korzyści z jego działania, trzeba go dostarczać z zewnątrz. Szczególnie po 40 roku życia ilość syntetyzowanego kwasu maleje.

Funkcje w ludzkim organizmie

ALA jest silnym przeciwutleniaczem – efektywnie walczy z wolnymi rodnikami. Jego drugą główną funkcją jest udział w procesach metabolicznych organizmu. Zawarty w pożywieniu sprawia, że jedzenie to przekształca się w energię.
Warto wspomnieć, że kwas ten bierze również udział w regeneracji, tak ważnego narządu, jakim jest wątroba. Jest również odpowiedzialny za zwiększenie produkcji glikogenu w mięśniach, co jest szczególnie ważną informacją dla sportowców i innych osób aktywnych fizycznie.
Kwas alfa-liponowy skutecznie wspomaga leczenie cukrzycy oraz miażdżycy. Uczestniczy również w detoksykacji organizmu i naprawie komórkowej.

ALA dla odchudzających się
Preparaty kwasu alfa-liponowego wspomagają proces odchudzania w wieloraki sposób. Zwiększają zdolność do wysiłku fizycznego i normują rytm serca. Obniżają również poziom cukru we krwi i przeciwdziałają glikacji, co może skutkować zmniejszonym apetytem. Zwiększają wydatek energetyczny organizmu, biorą udział w aktywnym spalaniu lipidów i węglowodanów.

Jakie działanie niepożądane może wywołać kwas alfa-liponowy i kto nie powinien go stosować?

Ze względu na brak badań odnośnie jego wpływu na kobiety w ciąży oraz karmiące, nie jest on im zalecany. Natomiast jeśli chodzi o skutki uboczne, to pojawiają się one praktycznie tylko wtedy, gdy zażyjemy go w zbyt dużej dawce. W takim przypadku mogą pojawić się niepożądane objawy, takie, jak bóle brzucha, biegunki, czy wypryski na ciele.

Cena i dostępność
Preparaty z kwasem alfa-liponowym możemy kupić w aptekach zarówno stacjonarnie, jak i przez internet. W swojej ofercie mają go również sklepy z odżywkami dla sportowców i nierzadko sklepy ze zdrową żywnością. Ceny wahają się w bardzo szerokim zakresie, od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych za opakowanie. Wszystko zależy oczywiście od ilości kapsułek i marki, ale również substancji dodatkowych i ich formy. Warto patrzeć również na oznaczenia odmiany – dostępne są dwie: R i S, przy czym ta pierwsza wykazuje silniejsze działanie.

Kwas alfa-liponowy wykazuje szeroki korzystny wpływ na nasz organizm, dlatego jest polecany nie tylko sportowcom i osobom odchudzającym się. Pomijając nawet jego nieocenione właściwości zdrowotne, warto rozważyć jego zakup choćby ze względu na jego wpływ na hamowanie procesów starzenia. W końcu każdy z nas chciałby jak najdłużej cieszyć się ładnym, młodym wyglądem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.