Zdrowe odżywianie – czyli jak być pełnym energii

Tematyka zdrowego odżywiania

Interesujesz się zdrowym odżywianiem, ale zbyt duża ilość, rozproszonych informacji nie pomaga Ci w znalezieniu rzetelnych informacji na ten temat? Zdrowe odżywianie to zagadnienie, którym w oparciu o wiedzę i doświadczenie specjalistów, pragniemy się podzielić z odbiorcami. W Internecie znajdziesz zarówno informacje dotyczące nurtujących Cię żywieniowych zagadnień, jak i konkretne porady, czy wskazówki. Nie wiesz jak zbilansować swoją dietę? Nie martw się. Po to powstało wiele portali, które zawierają niezbędne informacje, aby ułatwić Ci to zadanie. Nie musisz już zastanawiać się, czy dany produkt jest odżywczy, czy jednak lepiej go unikać. Tworzone przez specjalistów artykuły z pewnością zainspirują Cię do tworzenia nowych potraw, które będą uciechą dla ciała, poprawiając przy tym jego kondycję fizyczną. Jeżeli więc zależy Ci na  wprowadzeniu zmian w życiu, tylko dla zdrowia czy dlatego, że uważasz się za osobę otyłą albo ze sporą nadwagą, to zasady zdrowego trybu życia to coś odpowiedniego dla Ciebie.

 

Zdrowy tryb życia

Jeśli myślimy o wprowadzeniu do naszego życia nowych zasad, przede wszystkim tych opartych o zdrowie, to z reguły wiąże się to z odchudzaniem. Tak naprawdę jednak tracenie zbędnych, nagromadzonych nierzadko latami kilogramów powinno być jedynie efektem ubocznym zdrowego trybu życia a nie podstawą zasadą, ale wszyscy wiemy jak to w rzeczywistości bywa. Myślimy o tym, aby zacząć ćwiczyć, myślimy o tym, aby wprowadzić tylko i wyłącznie zdrowe odżywianie, a wszystko to z myślą o odchudzaniu, a nie tylko o tym, aby być zdrowszym. Dla nas zdrowe odżywianie jest synonimem tracenia zbędnych kilogramów no i właściwie coś w tym jest, bowiem zakładając, że ważymy zbyt dużo a zaczniemy jeść lżej i zdrowiej, to automatycznie będziemy tracić na wadze, bo nasz organizm nie będzie dostawał nadmiernej dawki niepotrzebnych mu składników i przede wszystkim będzie czuł się lepiej. Zdrowe odżywianie to jednak nie tylko jedzenie odpowiednich produktów, to kilka konkretnych zasad jakimi powinniśmy podążać do osiągnięcia celu a więc zmiany na całe życie.

 

Zasady zdrowego trybu życia

Jeśli chodzi o zdrowy tryb życia, to kojarzymy go przede wszystkim z jedną zasadą, jaką jest zdrowe odżywianie. Ten termin z kolei jest dla nas synonimem głodówki i męczarni oraz ćwiczeń i tracenia na wadze szybko, ale boleśnie. Nic bardziej mylnego, to nie tak powinno wyglądać. Istnieje siedem głównych zasad jakimi powinniśmy kierować się jeśli chcemy wprowadzić w naszym życiu zasady zdrowego trybu życia i przy okazji nieco schudnąć. Te zasady to po pierwsze urozmaicenie posiłków – jeśli jedzenie jakie mamy zamiar spożywać będzie monotonne, to szybko nam się znudzi i sięgniemy do starych nawyków. Kolejna sprawa to umiarkowanie, zarówno w jedzeniu jak i w piciu. Trzecia sprawa to uregulowanie, czyli chodzi tutaj po prostu o systematyczność dotyczącą jedzenia. Czwarta kwestia to umiejętność, chodzi oczywiście o zdolności w kwestii przyrządzania różnych potraw. Piąta sprawa to uprawianie sportu, może nie konieczność, ale każdy ruch to zdrowie. Szósta kwestia to unikanie wszelkich używek, które szkodzą naszej diecie i zdrowiu. Ostatnia kwestia to uśmiech – podstawą jest dobre nastawienie.

 

Pierwsza zasada zdrowego trybu życia – urozmaicenie

Jeśli zależy nam, aby rozpocząć zdrowy tryb życia i wprowadzić w nasz jadłospis jedynie zdrowe produkty, to musimy zadbać przede wszystkim o jedną istotną kwestię o jakiej bardzo często się zapomina. Mianowicie zdrowe odżywianie musi być bardzo urozmaicone. Dlaczego akurat ta zasada jest taka istotna? Odpowiedź na to pytanie jest prosta – urozmaicenie to brak nudy a brak nudy to większe szanse na osiągnięcie celu a więc sukces w naszych postanowieniach. Wielu ludzi kojarzących zdrowy tryb życia z odchudzaniem rezygnuje z wielu produktów, które są naszemu organizmowi potrzebne i decyduje się na skupienie się tylko na kilku konkretnych, lekkich produktach jedząc przez jakiś czas właściwie ciągle niemal te same potrawy z jedynie małymi zmianami. To wielki błąd, ponieważ po pewnym czasie nasz organizm buntuje się, bo potrzeba mu czegoś więcej. Rezygnować mamy z tego co złe, a więc z tłuszczów, a nie z wszystkiego. Jedzmy więc wszystko ale z umiarem, ponieważ to dostarczy nam wszelkich niezbędnych substancji i witamin.

 

Druga zasada zdrowego trybu życia – umiarkowanie

Aby żyć zdrowo nie możemy się objadać, ale niestety bardzo często nasz tryb życia nie pozwala nam na jedzenie kilku małych posiłków dziennie, siadamy więc do trzech lub dwóch sporych posiłków i to jeszcze o niekorzystnych dla naszych tkanek tłuszczowych porach, które tylko czekają na to, aby zabrać to co właśnie im podajemy i rozwinąć się, tworząc coraz większą ilość tłuszczu zamiast go spalać. Zdrowe odżywianie powinno być równoznaczne z umiarkowaniem, a w tym wypadku mamy na myśli nie tylko fakt, że mamy jeść jak i pić mniej posiłków. Chodzi przede wszystkim o to, aby jeść posiłki zawierające mniejszą ilość produktów. Podsumowując, mamy dostarczać organizmowi jednorazowo mniejszą dawkę jedzenia ale częściej. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – ponieważ znacznie lepiej radzimy sobie z małymi porcjami jedzenia, nasz organizm trawi je na bieżąco, nie pozostawiając niczego na później, a więc tłuszcz nie może się odłożyć. Mimo, że możemy czuć częściej głód, to jest to lepsze i lepiej zjeść coś co kilka godzin, regularnie ale mało, niż opychać się dwa razy na dzień i mieć uczucie ciężkości oraz powodować, że nasze ciało nie poradzi sobie z tak dużą ilością jedzenia i odłoży je.

 

Trzecia zasada – uregulowanie

Kiedy mówimy o zasadach zdrowego trybu życia, to właściwie jedna wynika z drugiej i nie ma jednej bez drugiej. Kiedy mowa o urozmaiceniu, to zaraz trzeba mieć na uwadze, że te urozmaicone posiłki muszą być jedzona umiarkowanie. Kiedy mowa o umiarkowaniu to znowu pojawia się uregulowanie, a więc regularność w odżywianiu się. Wszystkie elementy muszą ze sobą współgrać, inaczej sukces nie będzie niemożliwe, ale z pewnością trudniejszy do osiągnięcia. Jak chodzi o zdrowe odżywianie mające przynosić dobre efekty w odchudzaniu, to bardzo ważne jest także regularne spożywanie posiłków. Chodzi więc o to, aby jeść nie tylko mało, ale regularnie, o tych samych porach albo przynajmniej mniej więcej w tym samym czasie i nie doprowadzać do ogromnego uczucia głodu, ponieważ wtedy jesteśmy w stanie zjeść znacznie więcej i trudno jest nam się zatrzymać, a przecież nie o to chodzi. Pamiętajmy więc, że zaczynając zdrowy tryb życia musimy zastanowić się nad naszym codziennym planem dnia i dopasować sobie godziny posiłków, a w weekend, kiedy śpimy więcej wyeliminować jeden z nich.

 

Czwarta zasada – umiejętność

Trudno jest brać się za tak znaczące zmiany w życiu jak wprowadzenie zdrowego trybu życia a co za tym idzie kierowanie się zasadą jaką jest zdrowe odżywianie kiedy nie posiadamy jednej konkretnej umiejętności, a więc umiejętności gotowania albo przynajmniej wyczucia smaku. Gotowania możemy się nauczyć, ale jeśli nie mamy jakichkolwiek predyspozycji do tego, nie czujemy pewnych smakowych niuansów, nie rozumiemy zasad łączenia ze sobą pewnych produktów albo zakazu ich łączenia, to będzie to niezwykle trudne zadanie. Oczywiście istnieje możliwość zamawiania  już gotowych potraw, ale opcja ta zarezerwowana jest głównie dla osób posiadających nadmiar pieniędzy, a takich osób jest oczywiście garstka w stosunku do ilości osób żyjących na całym naszym świecie. Nie wystarczy jednak tylko wyczuwać smaki i umieć gotować, chodzi o to, aby nauczyć się gotować bez używania niepotrzebnego tłuszczu a przy tym nie zepsuć potrawy i  sprawić, aby nie była ona jałowa i bez smaku To dopiero wyzwanie, jakiemu powinniśmy sprostać!

 

Piąta zasada – sport

W zdrowym trybie życia istotną kwestią jest nie tylko to co powinniśmy jeść i jak jeść albo czego jeść nam nie wolno, ale również coś jeszcze, bez czego nawet małe ilości jedzenia nie będą gwarantem uzyskania efektów o jakie nam chodzi. O czym mowa? Mianowicie o uprawianiu sportu, a jeśli nie mamy żadnej ulubionej dyscypliny i ruch w celach ćwiczeniowych po prostu nie sprawia nam przyjemność, bo tak może się zdarzać i mamy do tego prawo, to wystarczy po prostu jakikolwiek regularny ruch. Same spacery mogą zdziałać cuda, jeśli będziemy udawać się na nie regularnie. Zdrowe odżywianie powinno być równoznaczne z ruchem. Najlepszym sposobem jaki zmusza nas do ruchu jest posiadanie psa, ale oczywiście nie jest tak, że kupuje się psa tylko w tym celu – psy trzeba kochać. Jeśli chcemy jednak uprawiać jakiś sport, możemy wybrać opcję na przykład właśnie z naszym pieszczochem albo zastanowić się co sprawiało by nam największą frajdę. To nie ważne co wybierzecie, czy będzie to pływanie, czy może bieganie albo jazda na rowerze czy rolkach. Ważne, aby oddawać się regularnie jakiemuś ruchowi, bo ruch to zdrowie!

 

Szósta zasada – unikanie

Przedostatnia zasada zdrowego trybu życia prowadząca do zrzucenia zbędnych kilogramów związana jest z unikaniem. Chodzi oczywiście o unikanie tego, co szkodzi naszemu organizmowi a co kusi nas co jakiś czas i czemu trudno nam się oprzeć. Choć są osoby, na które używki nie działają i mogłyby żyć bez nich, to jednak wielu z nas nie może im się oprzeć i co jakiś czas sięga na przykład po papierosy czy alkohol. Co ciekawe, używkami szkodzącymi naszemu zdrowemu trybowi życia nie musi być tylko to co nas truje, to może być nawet czekolada, która w nadmiarze zaszkodzi nam i może nawet  uzależnić. Istotne tutaj jest więc zdrowe odżywianie i unikanie używek, ale nie tylko. Chodzi również o to, aby nasze życie było prowadzone przede wszystkim spokojnie, bez nadmiaru stresu. Oczywiście wiadomo, że nie zawsze jest to możliwe i niestety nie zawsze jest to zależne od nas, ale jeśli tylko mamy na to jakikolwiek wpływ, warto jest zrobić wszystko, aby nasza egzystencja była pozbawiona stresu i niepotrzebnych trujących nas substancji.

 

Siódma zasada – dobre nastawienie

Kluczem do sukcesu każdego przedsięwzięcia jakiego mamy zamiar się imać jest nasze nastawienie. Nie osiągniemy tego samego, w momencie, kiedy już na samym początku nie będziemy wierzyli we własne siły. Musimy zaczynać z odpowiednim nastawieniem wszystko. Dotyczy to nie tylko kwestii jaką jest zdrowe odżywianie, zdrowy tryb życia, czy sport – dotyczy to każdego elementu naszego życia, również pracy czy szkoły. Z uśmiechem na twarzy osiągniemy znacznie więcej i znacznie szybciej, jest to udowodnione. Pomyślmy bowiem, że mamy przed sobą dwie osoby, jedną z dobrym nastawieniem, uśmiechnięta, która wręcz tryska energią i dobrym humorem oraz drugą, która nie wierzy w siebie, nie widzi w niczym sensu i ma bardzo smętną minę. Każda z nich ma ten sam cel, na przykład zdobycie jakiejś pracy. Którą z nich wybierzemy? Choćby osoba smętna miała najlepsze kwalifikacje, to automatycznie skierujemy się w stronę tej wesołej osóbki, ponieważ prawdopodobieństwo, że będzie ona lepsza w działaniu i osiągnie sukces jest znacznie większe.

 

Sport i zdrowie

Sport jest aktywnym spędzaniem czasu po szkole czy też po pracy – sprzyja on dobremu samopoczuciu a także pięknej sylwetce. Uprawianie jakiejś dyscypliny sportowej we własnym zakresie jest bardzo ważne dla naszego zdrowia, szczególnie, jeśli chcemy wprowadzić w nie zdrowe odżywianie i trochę schudnąć. Poprzez wysiłek fizyczny tracimy zbędne kilogramy a także mamy zdrowy i piękny wygląd. Sport uprawiany we własnym zakresie może być bardzo różny. Może to być zwykły poranny czy też wieczorny spacer z rodziną a także może to być poranne bieganie które także sprzyja znakomitej sylwetce. Innym przykładem sportu który możemy uprawiać może być jazda na rowerze. Jest to zdrowy i ciekawy wypoczynek na świeżym powietrzu. Poza wysiłkiem fizycznym możemy także zwiedzać ciekawe zakątki naszej okolicy czy też innego miasta. Kolejnym typem sportu może być także poranna gimnastyka lub też wizyta w siłowni. Poprzez taki wysiłek modelujemy swoją sylwetkę a także wyrabiamy mięśnie. To jest szczególnie ważne w przypadku kulturystów. Każdy rodzaj sportu uprawiany z głową i rozsądkiem dobrze wpływa na nasze zdrowie i urodę.

 

Sport zawodowy

Sport czyli aktywne spędzanie czasu dzieli się na wiele różnych dyscyplin uprawianych amatorsko czyli we własnym zakresie lub tez zawodowo w celu spełnienia swoich pasji oraz zarobienia pieniędzy. Sportem uprawianym zawodowo mogą być różne gry zespołowe i są to dyscypliny sportowej których wynik zależy od współzawodnictwa oraz od umiejętności gry w zespole. Wynik wszystkich dyscyplin sportowych zależy od osoby która je uprawia. Jest ona zdana tylko i wyłącznie na siebie i na swoje możliwości. Przykładem sportów wykonywanych zawodowo ale i ciekawych dla przeciętnego człowieka są sporty ekstremalne czyli takie które wiążą się z adrenaliną oraz dużym ryzykiem. Są to takie dyscypliny jak wspinaczki, rajdy lub tez skoki na bungie.  Uprawianie jakiejkolwiek dyscypliny sportowej daje wspaniałe rezultaty nie tylko pod względem wyglądu ale także spełnienia samych siebie, jeśli więc zależy nam na jakiejś odmianie w życiu, chcemy schudnąć, rozerwać się czy wzmocnić takim działaniem zdrowe odżywianie, to chyba nie ma lepszej opcji niż właśnie sport. Pamiętajmy jednak aby znaleźć te odpowiedni dla siebie, czyli taki, który po prostu daje przyjemność.

 

Uprawianie gimnastyki

Gimnastyka jest jednym ze sportów uprawianych zawodowo lub we własnym zakresie. Są to zwykle ćwiczenia akrobatyczne a także ćwiczenia takie jak przysiady, brzuszki, bieganie na krótkie dystanse i wiele innych. Ćwiczenia tego typu poprawiają naszą sylwetkę i pozwalają na zrzucenie kilku kilogramów, dlatego jeśli planujemy zdrowe odżywianie i odchudzanie, to jest to bardzo dobry na to sposób. Gimnastyka uprawiana jest już od najmłodszych lat szkolnych w szkole podstawowej, gimnazjum a także w szkołach średnich. Jest ona podstawowym elementem każdej lekcji wychowania fizycznego. Po takich ćwiczeniach gdy mięśnie są już rozgrzane można przystępować do innych poważniejszych ćwiczeń czy też gier zespołowych. Gimnastykę mogą także uprawiać osoby starsze. Jest to głównie aerobik. Na tego typu zajęcia uczęszczają zwykle kobiety by zadbać o swoją sylwetkę. Przykładem takich miejsc są także kluby fitness oraz siłownie. Tam można poćwiczyć za odpowiednią opłatą pod okiem specjalistów którzy wskażą jak trenować i jakie będą tego efekty. Gimnastyka jest rodzajem sportu który każdy powinien uprawiać rano lub wieczorem. Poprawia samopoczucie a także wygląd zewnętrzny .

 

Dynia na zdrowie

Dynia staje się co raz częściej daniem królującym na stołach kuchni polskiej. I słusznie ! Wszystkie warzywa z rodziny dyniowatych są bogatym źródłem witamin A, C i tych z grupy B, a także źródłem bogatym w sole mineralne: wapń, potas żelazo i magnes, przez co z całą pewnością można zaliczyć ją do kategorii jaką jest zdrowe odżywianie. Warzywa z rodziny dyniowatych to: kabaczek, patison, a nawet co ciekawe melon czy popularny ogórek! Wszystkie one maja niepowtarzalne kształty, kolory i wyjątkowy, delikatny smak. I co ważne są one tanie, smaczne i zdrowe oraz dobrze działające na nasz organizm pod kątem kaloryczności i odchudzania! Wszystkie te warzywa są łatwo przyswajalne przez organizm i można z nich przygotować znakomite potrawy, które zachwycą wszystkich wegetarian ale także nawet najbardziej wybrednych smakoszy. I co ważne są one niskokaloryczne co jest ich niewątpliwą zaletą. Doskonale sprawdzają się w czasie diety. Świeżymi warzywami można z powodzeniem zastąpić mięso, a na pierwsze danie niezastąpiona będzie zupa krem z dyni! Jest ona niezwykle smaczna i co ważne łatwa do przyrządzenia.

 

Zupy jako istotny element diety

 

Zupy stanowią ważny element w naszym jadłospisie. Gdy sami przyrządzamy je w domu, a nie korzystamy z gotowych produktów dostępnych w sklepach dostarczamy naszemu organizmowi składników i witamin niezbędnych w prawidłowym funkcjonowaniu  Przyrządzie zupy jest bardzo proste i szybkie. Możemy wrzucić do niej właściwie wszystko na co tylko mamy ochotę, może to być mięso ,warzywa takie jak seler czy inna włoszczyzna i co najważniejsze, przyprawy, które dają odpowiedni aromat. Nie należy jednak przesadzać z kwestiami przypraw, szczególnie jeśli chodzi o sól, ponieważ nie wpływa ona korzystnie na naszą dietę. Sól zatrzymuje wodę w organizmie a więc jest dobra latem, kiedy wody tracimy zbyt wiele a nie dostarczamy jej zwykle do organizmu w odpowiedniej ilości, bo po prostu nie ma na to czasu. Jeśli więc dbamy o swoje zdrowie, prowadzimy zdrowy tryb życia i damy o odpowiednie, zdrowe odżywianie, to unikajmy soli. Istotną informacją o jakiej wielu z nas nie wie jest to, że zupy, szczególnie ciepłe jak i inne ciepłe posiłki w odchudzaniu i zdrowym odżywianiu pełnią bardzo ważną rolę – działają bardzo korzystnie.

 

 

Problemy odchudzających się

Kiedy mamy zamiar nieco się odchudzić, zwykle wiąże się to ze zmianami naszego trybu życia. Odchudzanie jednak zwykle nie kończy się tylko na stracie zbędnych kilogramów. Często zjawisku nadwagi towarzyszą inne problemy, jakie również musimy zwalczyć. Jednym z najbardziej popularnych i nielubianych jest cellulit, którego powodem jest właśnie nadwaga i głównie niezbyt zdrowe odżywianie. Nieregularne zgrubienia, guzki, niekiedy nawet bolesne, swoim wyglądem przypominają skórkę pomarańczy, dlatego najczęściej dolegliwość ta jest właśnie w taki sposób określana. Metody leczenia również są rozbudowane – by zwalczyć cellulit, możesz poddać się metodom fizykalnym i mechanicznym, farmakologicznym, a nawet chirurgicznym. Wszyscy lekarze jednak zgodnie twierdzą, iż najlepsza jest profilaktyka w postaci ruchu na świeżym powietrzu, odpowiedniej diety, szczególnie bogatej w warzywa, a ubogiej w tłuszcze (diety jako sposobu odżywiania, nie odchudzania!) lub regularnych ćwiczeń.

 

Skąd ta okropna nadwaga?!

Nadwaga jako jedna z największych bolączek kobiet na całym świecie nie pojawia się bez powodu Wszystko ma swoje skutki, dokładnie tak samo, jak i przyczyny. Niekiedy jest to zależne od naszego trybu życia, innym razem – co jest sytuacją znacznie bardziej niekorzystna, nie mamy na to żądnego wpływu. Sprawdź z czym masz do czynienia! Genetyczne przyczyny? Niektóre osoby charakteryzują się genetycznymi predyspozycjami do występowania pewnych chorób, schorzeń i dolegliwości. Do takich zjawisk właśnie zalicza się nawet nadwaga, która nie musi nękać nas poprzez własne zaniedbania, ale głównie z powodu niesprzyjającego DNA. W przeciwieństwie do przyczyn genetycznych, na które nie mamy wpływu, przyczyny środowiskowe, to właściwie tylko i wyłącznie nasza wina. Poprzez niekorzystne dla swojego ciała zachowania, przyczyniamy się do powstawania nadwagi. Bez względu jednak na to jakie są powody, czy środowiskowe czy genetyczne, musimy z tym zjawiskiem walczyć, a najlepszym na to sposobem jest oczywiście zdrowe odżywianie i i ruch, a więc zdrowy tryb życia.

 

 

Przyczyny nadwagi

Walka z nadwagą musi odbywać się przede wszystkim w momencie, kiedy człowiek sam tego chce. Żadne zdrowe odżywianie ani sport i ruch nie będą korzystne, jeśli będziemy męczyli się na samą myśl o nich. Aby skutecznie się odchudzić i żyć zdrowo musimy jednak wiedzieć jakie są przyczyny nadwagi, zarówno te genetyczne jak i środowiskowe, wtedy może łatwiej będzie nam panować nad swoim życiem i unikać błędów. Przyczyny mogą być różne – od genetycznych, poprzez hormonalne, aż do środowiskowych. Niekiedy problem ten występuje także w związku z problemami emocjonalnymi, współistniejącymi chorobami bądź czynnikami związanym z leczeniem, czyli tak zwanymi czynnikami jatrogennymi. Główne przyczyny nadwagi to złe nawyki żywieniowe, siedzący tryb życia, ale i zaburzenia emocjonalne powodujące wzrost hormonów przyczyniających się do magazynowania tłuszczu, zaburzenia hormonalne, związane z nadmiarem estrogenów, ciąża,  choroby metaboliczne, hormonalne, nefrologiczne, ginekologiczne, układu krążenia a także jelit i żołądka, czy związane z leczeniem, a więc poprzez preparaty histaminowe, antykoncepcyjne czy przeciwtarczycowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.